fbpx

Zalety stosowania mleka oślego

Ośle mleko od tysięcy lat stosowane było prozdrowotnie -już za czasów Hipokratesa, który leczył swoich podopiecznych za jego pomocą, wierzono, że działa ono cuda. Nie było wtedy jednak laboratoriów, wykształconych naukowców, ani testów, które potwierdzałyby jego wyjątkowe zalety.

Mimo to, wiele barwnych historycznych postaci korzystało z jego dobrodziejstw. Wspomniany już Hipokrates, lekarz grecki, jeden z prekursorów współczesnej medycyny, obdarzony przydomkiem „ojca medycyny”. Kleopatra, cesarzowa Sisi, żona Nerona -Pompea czy królowa Wiktoria również stosowały mleko ośle, ze względu na jego właściwości pielęgnacyjne i upiększające. Powróciliśmy do tego rytuału tworząc kosmetyki OHJO.

Mleko ośle doskonałe dla alergików.

Mleko ośle polecane jest jako zamiennik mleka krowiego dla osób uczulonych na niektóre białka w nim zawarte. Ośle mleko ma niesamowicie niską alergogenność -ze względu na niską zawartość kazeiny oraz obecność niektórych białek, które działają jako bioaktywne peptydy.

Częściej niż u dorosłych, alergia na mleko krowie występuje u dzieci we wczesnych latach życia. Cow’s Milk Protein Allergy (CMPA) bada nieprawidłowe reakcje immunologiczne na białka mleka krowiego. Przy uczuleniu na mleko krowie terapia antyalergiczna, podobnie jak w przypadku innych alergii żywieniowych polega na odstawieniu czynnika powodującego alergię.

W przypadku niemowląt możemy zastosować mleko modyfikowane, jednak zdrowszą opcją jest wykorzystanie mleka oślego -ze względu na to, że ośle mleko najbardziej zbliżone jest swoim składem do mleka matki. Stąd też zastosowanie go w wielu krajach przy karmieniu noworodków, a szczególnie wcześniaków.

Ciekawostką jest, że mleko osła nie jest poddawane pasteryzacji -nie zawiera ono żadnych bakterii, zatem nadaje się do spożycia niemal od razu po wydojeniu ssaka.

Mleko ośle – korzyści zdrowotne.

 Niski poziom kwasów tłuszczowych nasyconych i wysoki poziom kwasów omega 3 to jedne z wielu dobrych właściwości oślego mleka. Jest ono niskokaloryczne i ubogie w tłuszcz (zaledwie 0,6 g na 100 g produktu) jest bardzo łatwo trawione i pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi. Ma wysoki poziom wapnia, ogromną porcję witamin AD i E oraz witaminy z grupy B (witamina B1B2B3 i B6). 

Mleko ośle zawiera aż 60 razy więcej witaminy C niż mleko krowie, oraz sporą dozę fosforu. Fosfor razem z wapniem tworzy duet odpowiedzialny za siłę i zdrowie kości oraz zębów, a także prawidłowy wzrost młodego organizmu.

Dzięki zawartości lizozymu ma działanie antybakteryjne i chroni przed infekcjami jelitowymi. Wspomaga metabolizm (pomaga odbudować florę bakteryjną jelit). Zawiera cenne immunoglobuliny, czyli białka, które pełnią rolę przeciwciał -wzmacnia więc układ odpornościowy. Oprócz tego polecane jest osobom po leczeniu onkologicznym.

Bio mleko ośle, a kosmetyki.

Oprócz wymienionych wyżej właściwości ( a nie napisaliśmy o wszystkich), ośle mleko ma też fantastyczny wpływ na naszą skórę -stąd jego zawartość w kosmetykach.

  • Przeciwdziała procesowi starzenia, fotoagingowi, szkodliwemu działaniu czynników środowiska -dzieje się tak, dzięki antyoksydacyjnemu kompleksowi witamin.
  • Regeneruje oraz uelastycznia skórę dzięki zawartości aktywnych peptydów.
  • Wiele minerałów zawartych w składzie mleka oślego odpowiada za piękną, rozświetloną i pozbawioną przebarwień skórę.
  • Mleko ośle jest bogate w enzymy, w tym wysoki poziom lizozymu, działa więc przeciwbakteryjnie oraz zapobiega infekcjom, w tym wirusowym.
  • Ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu może hamować rozwój komórek rakowych, jak również pobudzać system immunologiczny człowieka poprzez wysoką zawartość immunoglobulin.
  • Silnie nawilża skórę, pozostawiając ją promienną i pełną blasku dzięki zawartości NNKT oraz kwasu oleinowego.

Naturalne kosmetyki z zawartością mleka oślego.

Na Polskim rynku nie jest to składnik mocno popularny, najpewniej dlatego, że hodowle ośle znajdują się głównie na terenie Tyrolu (nie wyklucza to oczywiście hodowania tych ssaków w Polsce).  Po zapoznaniu się z jego właściwościami postanowiliśmy wypełnić tę niszę -dlatego też powstało OHJO.

Co kilka lat oślim mlekiem interesuje się intensywnie świat kosmetyków, jednak niewiele powstaje kosmetyków z wysoką zawartością mleka oślego. Często po przeczytaniu składu okazuje się, że ośle mleko występuje na szarym końcu -i jest jedynie domieszką całego produktu. Nasze produkty zostały stworzone z samych wartościowych składników, ich listę znajdziesz tutaj.

Kładliśmy nacisk na to, aby każdy z nich spełniał ważną rolę w naszych produktach, oraz aby wyeliminować składniki z podejrzaną reputacją (chcieliśmy, aby nasze produkty były pozbawione składników wywołujących alergie).

Jak chronić skórę dziecka zimą?
Naturalne kosmetyki Ohjo na rozstępy po ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij Ostatnio przeglądane
Zamknij
Zamknij
Kategorie