fbpx

Z czego robi się ciemieniucha?

Jeśli zajrzałaś do tego artykułu, z pewnością, szukasz informacji na temat ciemieniuchy. Zebraliśmy tu kilka wiadomości o tym czym jest ciemieniucha, skąd się wzięła ciemieniucha, czy jak ją ‘zwalczyć’. Wszystko znajdziesz w poniższym tekście!

Ciemieniucha – co to?

Często świeżo upieczone mamy nie mają wiedzy na temat tego, że może wystąpić u dziecka coś takiego. Ciemieniucha jest to łagodna odmiana łojotokowego zapalenia skóry, nazywana także czepcem kołyskowym. Występuje u noworodków na owłosionej części głowy w okolicy ciemiączka, czyli w miejscu największego wydzielania gruczołów łojowych.

Jest to niegroźna zmiana i boryka się z nią prawie każdy maluch. Nie jest to zmiana uciążliwa dla zdrowia malucha. Nie przysparza mu też dyskomfortu w postaci swędzenia, pieczenia czy uczucia ściągania. Zazwyczaj występuje w pierwszych miesiącach życia, jednak zdarzają się przypadki kiedy pojawia się również u starszych, kilkuletnich dzieci.

Jak wygląda ciemieniucha?

Ciemieniucha najczęściej ma postać tłustych, żółtawych, łuszczących się płatów skóry. Może wyglądać jak łupież czy ‘strupki’ w jasnym kolorze.

Skąd bierze się ciemieniucha?

Nie ma na to konkretnego dowodu, jednak w świecie medycyny zakłada się, że jest to wpływ hormonów, które matka przekazuje dziecku jeszcze w brzuchu. 

Jest to efekt pracy niedojrzałego organizmu i gruczołów łojowych, które zaraz po narodzinach dziecka pracują bardzo intensywnie i zbyt mocno natłuszczają wrażliwą skórę dziecka. Łój zbiera się na główce dziecka, w miejscu występowania włosków i tam jego nadmiar zmienia się w płaty łuszczącej skóry, które znamy jako ciemieniucha.

Część lekarzy uważa, że nadmierne wydzielanie łoju obserwuje się częściej u dzieci urodzonych w okresie wiosennym i letnim, kiedy gruczoły łojowe pracują intensywniej. Jednak nie mamy na to naukowych dowodów.

Jak pozbyć się ciemieniuchy na głowie?

Należy przede wszystkim zachować spokój – jest to całkowicie normalne zjawisko i nie ma nic wspólnego z brakiem higieny, jak to przez wiele lat uważano. Aby pozbyć się ciemieniuchy, najlepiej zadbać o mocne nawilżenie przed samą kąpielą. Zanim włożysz maleństwo do wanienki, nasmaruj jego główkę produktem, który nawilży mocno skórę głowy. Zadbaj o to, by produkt miał w składzie naturalne składniki jak masło shea, oleje naturalne czy ośle mleko. 

Idealnie sprawdzi się balsam na bazie BIO oślego mleka z serii OHJO BABY, lub dwufazowe serum olejowe przeciw rozstępom -które świetnie natłuści i zmiękczy ciemieniuchę.

Po kąpieli, kiedy ciemieniucha będzie zmiękczona, wyczesz włoski delikatną szczotką z naturalnym włosiem, co sprawi, że usuniesz nadmiar ciemieniuchy, która pod wpływem wody i kosmetyków będzie zmiękczona i łatwiej odklei się od skóry i włosków. Taki proces powtarzaj co kilka dni.

Wakacyjny niezbędnik, kosmetyki Ohjo
Kosmetyki naturalne dla dziecka na wiosnę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij Ostatnio przeglądane
Zamknij
Zamknij
Kategorie