fbpx

Wyjaśniamy, czym są emolienty

Pierwsze skojarzenie – kosmetyki dla dzieci, bezpieczne, przeznaczone do atopowej skóry.

Lecz nie jest to do końca prawda. 

Przyjęło się, że kosmetyki ZAWIERAJĄCE emolienty są nimi nazywane, jednak te produkty mają je w składzie, ale w 100% nimi nie są. Aby spełniały swoją funkcję muszą zawierać również humekanty, które wiążą substancje natłuszczające z zawartą w skórze wodą – dając efekty nawilżenia i regeneracji.

100% emolientem jest np. Olej tłoczony na zimno z migdałów, złożona mieszanina estrów oleju jojoba czy Cetearyl alcohol, który Powstaje z oleju kokosowego. Oczywiście wszystkie z tych składników to te, które znajdziecie w OHJO. Oprócz tego emolienty to np. alkohole tłuszczowe (np. alkohol cetylowy), masła (np. masło z mango, masło kakaowe, masło shea), oleje roślinne (np. oliwa, olej konopny, sojowy, słonecznikowy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów, z pestek winogron), oleje odzwierzęce (lanolina), woski.

Tak więc warto pamiętać, że emolienty to składniki, a nie kosmetyki czy dermokosmetyki, o czym możemy wyczytać w przeglądarce kiedy wpiszemy hasło ‘emolienty’. 

Jakie są właściwości emolientów?

Emolienty to składniki mocno nawilżające i natłuszczające. Są to tłuszczowe substancje, które odbudowują hydrolipidową warstwę naskórka. Dzięki emolientom obniża się współczynnik TEWL ( transepidermal water loss. Transepidermalna utrata wody przez naskórek. Naturalnie proces przepływu wody ze skóry właściwej do rogowej warstwy naskórka gdy jest on prawidłowo nawilżony jest sytuacją normalną, jednak gdy naskórek staje się przesuszony, oznacza, że równowaga pomiędzy naturalnym przepływem wody, a jej odparowywaniem została zaburzona). Substancje te wpływają na skórę regenerująco, odżywczo dlatego polecane są do skóry delikatnej, ze stanami zapalnymi, AZS czy skóry ze skłonnościami do alergii.

Emolienty nie dla zdrowej skóry

Oczywiście, mówimy tutaj o używaniu jedynie emolientów ( tj. stosowanie ich w naturalnej formie, bez przetworzenia, jak np. w kosmetykach i zestawieniu z humekantami). Emolienty mają to do siebie, że są ciężkie i mogą zatykać pory skóry. Z drugiej strony niektóre emolienty to oleje – które nie mają zdolności wchłaniania się w naszą skórę tak jak masła czy emolienty zestawione z humekantami. Wtedy ich stosowanie nie przynosi pożądanych efektów.

Jeśli sięgamy po kosmetyki zawierające emolienty nie musimy się obawiać. Można używać ich zarówno u dzieci od 1 dnia życia jak i na skórę dorosłych. Jeśli skład kosmetyku jest dobry to nie zaszkodzi on żadnemu rodzajowi skóry.

Naturalne kosmetyki Ohjo bez parabenów
Czym jest fenoksyetanol i czy powinien znaleźć się w kosmetykach?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij Ostatnio przeglądane
Zamknij
Zamknij
Kategorie