fbpx

Szkodliwy wpływ kosmetyków na naszą skórą

Wyobraź sobie sytuację: Idziesz na zakupy do drogerii, bo skończył Ci się żel pod prysznic lub płyn do kąpieli. Wędrujesz na dział z tymi produktami, a tam półki uginają się pod setkami pięknych opakowań, przeróżnych zapachów, kolorowych żeli i płynów.

Jest w czym wybierać!

Ale zanim coś wybierzesz, chwilę się zastanów. 

Czy ten czerwony, zielony lub pomarańczowy płyn ma naturalny kolor?

NIE!

Czy zapach truskawek, kremu brulee lub kokosa to zapach naturalny ?

NIE!

A może ten, który obiecuje dużą ilość piany ? Czy ona powstaje naturalnie?

RÓWNIEŻ NIE!

Niestety wszystkie te piękne kolory i zapachy nie są wytwarzane z naturalnych składników.

Również niestety, część z tych składników ma dla naszej skóry negatywny wpływ.

Co może się stać kiedy używasz takich kosmetyków?

Najczęstszą konsekwencją stosowania produktów zawierających składniki z podejrzaną reputacją to wysuszenie skóry, łupież, wypadanie włosów, alergie, podrażnienia skóry, a nawet zaburzenia hormonalne!

W świecie nauki można znaleźć wiele opracowań negatywnego wpływu kosmetyków ( a konkretniej zawartej w nich chemii) na gospodarkę hormonalną nawet już u małych dzieci! 

Coraz więcej składników jest wyodrębnionych jako niebezpieczne i ich używanie jest zakazane. Bywa też tak, że niektóre zakazane są całkowicie do stosowania w produktach dla dzieci, ale dla dorosłych są już dopuszczane do użytku.

Jakie kosmetyki wybierać? 

Najlepiej wybierać kosmetyki z prostymi, dobrymi składami, które nie mają w składzie takich pozycji jak :

PARABENY  – to konserwanty, które hamują w kosmetykach rozwój bakterii i grzybów. Odpowiadają za to, aby kosmetyk miał dłuższą datę przydatności. Niestety, parabeny przenikają do naszego organizmu i tam mogą się kumulować, przez co wpływać na pracę naszego organizmu. Mówi się, że parabeny mogą być jedną z przyczyn rozwijania się nowotworów. Prowadzą do wysuszania skóry, włosów, ale również mogą powodować alergie i uczulenia. 

DETERGENTY – one również dodawane są do kosmetyków. SLS, SLES – to związki chemiczne zaliczone do laurylosiarczanów sodu. Dodaje się je do płynów do kąpieli, czy szamponów, aby kosmetyk mocno się pienił. Może to być rzeczywiście kuszące ( kto z nas nie marzył o kąpieli w pianie?!), ale dla naszej skóry to nie jest przyjemność. Składniki te silnie wysuszają skórę, a nawet mogą ja podrażnić, są odpowiedzialne za powstający łupież.

PARAFINA I OLEJE MINERALNE – tworzą na skórze warstwę, która prowadzi do zapychania porów. Konsekwencją tego jest rozwój szkodliwych bakterii. Obecność pozyskiwanych z ropy naftowej substancji sprzyja powstawaniu trądziku i uciążliwych zmian skórnych, powodują zaburzenia wymiany gazowej skóry. Lepiej wybierać kosmetyki wzbogaconenaturalnymi olejami roślinnymi. 

FTALANY – szczególnie niebezpieczne są dla dzieci i kobiet w ciąży! Na szczęście zostały zakazane całkowicie przy produkcji kosmetyków dla dzieci.

Ftalany odpowiadają za to, aby kosmetyk lepiej przylegał do ciała. Sole i estry kwasu ftalowego łatwo przenikają do organizmu i mogą spowodować u ciężarnych zaburzenia w rozwoju płodu. Mogą gromadzić się w narządach wewnętrznych i prowadzić do ich uszkodzeń. 

PEG- w kosmetykach pełnią rolę humektanta i emulgatora, czyli zapewnia rozpuszczenie substancji czynnych i utrzymanie w skórze wilgoci. PEG to syntetyczny związek chemiczny, który ma bardzo szkodliwy wpływ na nasze organizmy. Może powodować wysypki i podrażnienia, uszkadzać komórki i kumulować się w narządach.

SZTUCZNE BARWNIKI I AROMATY

Te kuszące kolorowe i pachnące kosmetyki posiadają sztuczne barwniki i aromaty, które są odpowiedzialne za alergie, wysypki, podrażnienia skórne, przesuszenia.

Kosmetyki naturalne OHJO są pozbawione syntetycznych i chemicznych substancji, wyeliminowaliśmy wszystkie podejrzane składniki, aby nasze produkty były odpowiednie dla najbardziej delikatnej i wymagającej skóry. Takie kosmetyki radzimy wybierać do codziennej pielęgnacji Waszej i Waszych dzieci.

Kosmetyki naturalne Ohjo, bezpieczne dla kobiet w ciąży
Kosmetyki anti-pollution, moda czy ekologia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij Ostatnio przeglądane
Zamknij
Zamknij
Kategorie