Skąd te glinki kosmetyczne?
Glinki kosmetyczne to naturalny minerał – występujące w naturze surowce, powstające na drodze procesów geologicznych, chemicznych i biologicznych,które zachodzą przez setki lat. Wydobywane są z wnętrza ziemi,a ich złoża występują na głębokości od 20 do 70 metrów!
Są wolne od zanieczyszczeń, posiadają dużą zawartość soli mineralnych, ale również takie minerały jak krzem, fosfor, żelazo, potas, cynk, wapń czy magnez. Glinki są surowcami zupełnie naturalnymi, ale w przeciwieństwie do większości roślinnych substancji są hipoalergiczne, mogą więc być bezpiecznie stosowane przez alergików.
Ciekawostka – nie ma dwóch takich samych złóż glinek – każde ma zupełnie inna zawartość różnych minerałów.
Właściwości pielęgnacyjne glinek
Właściwości pielęgnacyjnych glinek jest bardzo dużo! Właśnie dzięki temu zostały one hitem w ostatnich latach w salonach SPA. Do tego stopnia, że wymyślono nazwę określającą zabiegi wykorzystujące glinki – Agrilloterapia. Każdy rodzaj glinki ma więcej lub mniej poszczególnych właściwości, to zależy od tego skąd zostały wydobyte – o tym pisaliśmy wcześniej, każde złoże ma inną zawartość danych mikroelementów.
Mogą wykazywać m.in. właściwości :
- antyseptyczne i antybakteryjne
- oczyszczające
- poprawiające koloryt skóry
- detoksujące
- wzmacniające
- delikatnie peelingujące
- regulujące pracę gruczołów łojowych
- ujędrniające
- absorpcyjne, dzięki czemu bez trudu pochłaniają nadmiar sebum
- regulują pH skóry
Rodzaje glinek
- Glinka zielona/Glinka żółta- kolor zielony zawdzięcza jonom dwuwartościowego żelaza. Polecana jest w szczególności do pielęgnacji cery tłustej, mieszanej i problematycznej – również tej chorej ( egzema, łuszczyca). Główne właściwości zielonej glinki to oczyszczanie i hamowanie rozwoju bakterii, zmniejsza widoczność porów, zmniejsza też widoczność zmarszczek dzięki działaniu ściągającemu.
- Glinka żółta ma podobne właściwości do zielonej, jednak kolor zawdzięcza zawartości żelaza trójwartościowego. Maseczka z glinką żółtą Illite zwęża pory, reguluje wydzielanie sebum, sprzyja redukowaniu zmian trądzikowych. Wzmacnia również skórę, odżywia, poprawia koloryt, regeneruje. Polecana jest zwłaszcza do cery suchej, zmęczonej, niedotlenionej, o niezdrowym kolorycie i ze zmarszczkami.
- Glinka czerwona ma w składzie dużą zawartość magnezu, sodu, potasu, krzemu, glinu, żelaza i wapnia. Polecana jest do pielęgnacji cery naczyniowej oraz osobom borykającym się z problemem trądziku różowatego. Niweluje widoczność rozszerzonych naczynek, przywraca prawidłowy koloryt. Polecana dla osób ze skórą zmęczoną, poszarzałą.
- Glinka fioletowa Składa się z naturalnej glinki białej Kaolin oraz fioletu manganowego – naturalnego pigmentu mineralnego. Polecana jest do cery dojrzałej i do cery suchej, ale również normalnej. Pięknie rozświetla skórę, przywracając jej zdrowy wygląd i blask. Działa antycellulitowo, oczyszcza, regeneruje, wygładza i ujędrnia skórę.
- Glinka biała ( Kaolin) – najdelikatniejsza z glinek. Ma bardzo wysoką zawartość krzemianu glinu, soli mineralnych i mikroelementów. Polecana jest do pielęgnacji skóry delikatnej, wrażliwej i suchej. Również do takie, która podatna jest na alergie. Redukuje blizny, łagodzi podrażnienia, przyspiesza gojenie stanów zapalnych, remineralizuje i ujędrnia skórę.
Oczywiście rodzajów glinek jest więcej ( np. różowa, która jest połączeniem czerwonej i białej) – ale te opisane wyżej to podstawowe, jakie możecie spotkać w kosmetykach.
Jak można wykorzystać glinkę w czystej postaci w domowym SPA?
Glinka sama w sobie to też wspaniały kosmetyk! Można nabyć ją w wielu sklepach z naturalnymi kosmetykami i stosować je w domowym SPA – jak ?
Spieszymy z odpowiedzią!
Glinka biała do kąpieli – świetny sposób, aby naładować ciało minerałami ! Do ciepłej kąpieli dodaj około 120 gram glinki i zanurz się w niej na kilkanaście minut.
Peeling skóry głowy – jeśli masz problem z wypadającymi włosami, przetłuszczającymi się lub puszącymi się kosmykami, to taki peeling skóry głowy zrobiony raz na jakiś czas może zdziałać cuda. Wystarczy wymieszać glinkę z wodą i stworzyć konsystencję pasty, następnie wmasować w skórę głowy i zmyć delikatnym szamponem.
Maseczka na twarz – wymieszaj trochę glinki z wodą lub ulubionym hydrolatem i nałóż maseczkę na twarz – spłucz zanim zaschnie! i ciesz się piękną cerą!
Peeling DIY – wymieszaj trochę glinki z wodą i jakimś dodatkiem – np. ubitymi lekko płatkami kukurydzianymi, drobnymi płatkami owsianymi, cukrem czy kawą (jeśli chcesz uzyskać mocniejszy peeling) i mieszaj do uzyskania paćkowatej konsystencji – voila! :)
Jaka glinka w kosmetykach naturalnych OHJO?
W kosmetykach OHJO wykorzystaliśmy glinkę Hektorite – jest to glinka określana jako glinka biała ( jest nieco bardziej tłusta niż ‘standardowe’ glinki)
Jej wyjątkowość polega na dostępności. Występuje tylko w kilku miejscach na ziemi i aby powstała w ziemi muszą występować nie dość, że złoża aktywności wulkanicznej, to również gorące źródła. Hektoryt powstaje dokładnie w złożu bentonitu, czyli rodzaju popiołu wulkanicznego. Hektoryt to odmiana Klinoptylolitu, czyli szkła wulkanicznego w skale z popiołu wulkanicznego, kiedy w okolicy jego występowania pojawiają się aktywności gorących źródeł, zmienia się on w glinę, a minerały i woda w gorących źródłach przekształcają go w hektoryt!
I o to cała historia naszej glinki 😊
Jej właściwości to przede wszystkim wygładzenie skóry i pozostawienie jej oczyszczonej, ale my wykorzystujemy ją również ze względu na zawartość minerałów oraz funkcję zagęstnika, jaką spełnia w naszych produktach.