fbpx

Naturalne kosmetyki Ohjo na rozstępy po ciąży

Chyba każda przyszła mama, kiedy dowie się o tym, że jest w ciąży,  szuka informacji na temat zmian, jakich może się w tym okresie spodziewać

Często pierwszymi wyszukiwanymi w Internecie frazami są rozstępy – nie ma się co dziwić. Według niektórych statystyk ten problem skórny dotyka prawie 90% kobiet w ciąży.

Postanowiliśmy zebrać istotne wiadomości na ten temat:

  • wygląd rozstępów, 
  • sposób powstawania
  • pomysły na to, jak ich uniknąć w tym czasie.

Czym są rozstępy?

Rozstępy tworzą się na poziomie skóry właściwej (mówiliśmy o niej przy temacie ceramidów) – proces ich powstawania związany jest z zaburzeniem funkcjonowania fibroblastów.

Czym są fibroblasty? Są to podstawowe komórki odpowiedzialne za produkcję dwóch białek: kolagenu i elastyny, które ze względu na włókienkowatą postać tworzą uporządkowaną sieć nadającą skórze elastyczność, sprężystość, a także odpowiednie napięcie. 

Za zaburzenie funkcji fibroblastów odpowiadają nadnercza, które produkują nadmierną ilość kortyzolu (hormonu stresu) – zwiększone stężenie hormonu prowadzi do wytworzenia słabego i kruchego kolagenu. 

Gdy dochodzi do rozciągnięcia skóry słabej jakości, włókna kolagenu pękają – efektem są zmiany skórne, które nazywamy rozstępami.

Jak wyglądają rozstępy?

Nie każdy wie, jak rozstępy wyglądają. Chociaż problem ten nie dotyczy tylko kobiet w ciąży – rozstępy pojawiają się często w okresie dojrzewania, kiedy szybko rośniemy lub przybieramy na wadze. Miejsca powstawania rozstępów są przeróżne – u przyszłych mam najczęściej to strefa brzucha, bioder, pośladków, piersi czy ud. W okresie dojrzewania rozstępy mogą pojawiać się jednak również na plecach, łydkach, rękach i na innych częściach ciała – to wszystko zależy od tego, gdzie nasza skóra narażona jest na największe rozciąganie.

Na obszarze narażonym na ten proces pojawiają się pręgi (często kilka równolegle  względem siebie położonych). Mogą wyglądać jak zadrapania, ale czasem pojawia się ich  bardzo dużo w jednym miejscu, a skóra przy delikatnym dotyku wydaje się nierówna. Pod palcami czujemy ubytki na skórze właściwej.

Rozstępy nie bolą, ich proces powstawania również nie. Jedyne uczucie, jakie może nam towarzyszyć przy ich pojawieniu się to naciągnięcie skóry, czasem lekkie swędzenie.

Na początku rozstępy są czerwone, różowe lub lekko fioletowe. Kiedy jednak minie dłuższy czas zaczynają przybierać kolor perlisty, co oznacza, że już niewiele możemy z nimi zrobić naturalnymi kosmetykami. Proces rozjaśniania blizn to gojenie, a więc naruszona skóra regeneruje się, a rozstępy będą niemożliwe do usunięcia domowymi sposobami.

Jak powstają rozstępy?

W czasie ciąży w organizmie dochodzi do wzmożonej produkcji kortyzolu, który zakłóca produkcję tkanek kolagenowych, a one odpowiadają za sprężystość i elastyczność naszej skóry. Między innymi ich brak odpowiedzialny jest za powstawanie rozstępów.

Dodatkowo wpływ ma na to zła dieta (zbyt duże ilości produktów przetworzonych, cukrów), nieodpowiednie nawodnienie organizmu oraz brak prawidłowej pielęgnacji naskórka.

Nie mamy jednak pełnej kontroli nad powstawaniem rozstępów. Na to, co dzieje się z ciałem kobiety w ciąży, mają duży wpływ hormony oraz uwarunkowania genetyczne.

Każdy z nas jest inny i inaczej nasze organizmy reagują na różne sytuacje – niektórzy tyją bardzo szybko, innym jest wręcz trudno przybrać na wadze, tak samo jest też w przypadku ciąży. Niektóre mamy bardzo szybko mają widoczny brzuszek, u innych do końca ciąży ciężko się zorientować, który to miesiąc. 

Najprawdopodobniej u tej drugiej grupy mam rozstępy nie powstaną lub będzie ich bardzo mało.

W którym miesiącu ciąży pojawiają się rozstępy?

Powstawanie rozstępów w ciąży nie jest uzależnione od trymestru czy miesiąca jej trwania.

Bardzo trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ tak jak napisaliśmy wcześniej – to wszystko uwarunkowane jest tym, jak zmienia się ciało i w jaki sposób sobie radzi ze zmianami. 

Najbardziej prawdopodobnym okresem, kiedy u kobiety w ciąży mogą pojawić się rozstępy, jest ostatni trymestr. Wtedy ciało zmienia się najszybciej, maluch rośnie najbardziej i tym samym nasza skóra jest bardziej niż w innym czasie narażona na rozciąganie.

Rozstępy w ciąży – jak pielęgnować skórę?

Już wiesz, że nie jesteś w stanie zapobiec w 100% procesowi powstawania rozstępów, ale jeśli prawidłowo zadbasz o swoją skórę w tym wyjątkowym czasie, możesz wpłynąć na stopień zmian skórnych.

Jeśli chcesz nieinwazyjną metodą zmniejszyć prawdopodobieństwo występowania rozstępów, musisz zadbać o prawidłową pielęgnację, zanim one się pojawią.

Profilaktyka może okazać się naprawdę zbawienna w walce z rozstępami.

No dobrze, zatem co pomoże na rozstępy w ciąży?

  • Zadbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu. Wypijaj codziennie minimum 2 litry wody.
  • Złuszczaj naskórek. Warto raz czy dwa razy w tygodniu wykonać masaż z peelingiem naskórka. W ciąży ważne jest, aby nie masować zbyt mocno i intensywnie okolic brzucha, gdyż masaż może zwiększyć przepływ krwi w tym miejscu i doprowadzić do przedwczesnych skurczy. Wykonuj masaż ud, pośladków, a okolice brzucha i piersi masuj bardzo delikatnie i krótko.Masaż z peelingiem przyniesie skórze ukojenie, zwiększy się jej elastyczność i łatwiej przyswoi nałożone później kosmetyki.
  • Nawilżaj skórę. Konieczne jest dobre nawilżenie skóry, zwłaszcza na samym początku ciąży, nawet jeśli nie widzisz rozstępów, nie masz pewności, że nie powstaną w późniejszej fazie ciąży. Zadbaj więc uprzednio, aby skóra była nawilżona i przygotowana na zmiany.
    Najlepiej wybieraj produkty z naturalnie nawilżającymi składnikami takimi jak: masło Shea, olej ze słodkich migdałów czy ośle mleko.
  • Rozstępy już powstały, co teraz? Jeśli zauważyłaś już pierwsze różowe pręgi na ciele, najlepiej zastosuj serum przeciwko powstawaniu rozstępów. Codzienne masaże kosmetykami zawierającymi naturalne, zimno tłoczone oleje mogą  przynieść ukojenie rozciągniętej skórze. Dodatkowo zawarte w serum specjalnie dobrane oleje roślinne (wysokiej jakości i tłoczone na zimno) w połączeniu z aktywnym kompleksem witaminowym silnie pobudzają produkcję kolagenu oraz elastyny, jednocześnie dbając o prawidłowy poziom kwasu hialuronowego, sprawiając, że skóra w trakcie ciąży pozostaje sprężysta i elastyczna. 

Wierzymy, że nasz miniporadnik pomoże Ci zrozumieć problem powstawania rozstępów i poradzisz sobie w walce z nimi!

Zalety stosowania mleka oślego
Jak dbać o skórę w ciąży?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij Ostatnio przeglądane
Zamknij
Zamknij
Kategorie