fbpx

Jak dbać o atopową skórę u dziecka?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to schorzenie, które dotyka coraz większą liczbę dzieci. Maluchy z atopowym zapaleniem skóry potrzebują odpowiedniej pielęgnacji.

Warto wybierać wtedy zarówno preparaty w formie kremów, emulsji, żeli do kąpieli, jak i balsamów zawierające naturalne emolienty.

Zadbanie o skórę dziecka z atopią wymaga szczególnej uwagi i ostrożności ze strony rodziców. Maluszek nie może zadbać o siebie sam, dlatego odpowiedzialność za jego stan skóry, zdrowia i samopoczucia spoczywa na opiekunach. Dzisiaj postaramy się przybliżyć Wam różne etapy pielęgnacji skóry atopowej.

Stosowanie emolientów

Przy wykrytej chorobie, jaką jest AZS, nasze dziecko nie może stosować zwykłych kosmetyków dedykowanych dla dzieci. Mogą one zawierać szkodliwe składniki, które wywołają uczulenie u naszej pociechy, np.:

  • Parabeny – Methylparabent, Buthylparabnen, Ethylparaben
  • Chloroisothiazolinone
  • PEG, PPG – Glikole polietylenowe, polipropylenowe
  • Sodium Laureth Sulfate (SLS)5

Do codziennej pielęgnacji zalecamy nawilżające, a także natłuszczające kosmetyki wyprodukowane specjalnie dla skóry atopowej. 

Kostka myjąca jako zamiennik mydła

Zwykłe mydło może podrażnić i wysuszyć skórę malucha, jednak sama woda nie jest wystarczająca do zapewnienia jej odpowiedniej pielęgnacji. Na szczęście z pomocą przychodzą kostki myjące. Myją one delikatnie skórę, a do tego mają odczyn pH zbliżony do naturalnego odczynu skóry. Nie mogą one zawierać mydła czy substancji zapachowych, najczęściej takie kostki myjące są tworzone z syntetycznych substancji.

Mycie dziecka w przegotowanej wodzie

Chlor obecny w wodzie bardzo szkodzi chorej skórze. Może opóźniać procesy gojenia ran, a także podrażniać. Z tego powodu woda do mycia powinna zostać przefiltrowana. Warto zamontować nakładki filtrujące na krany lub używać wody przefiltrowanej w specjalnych dzbankach. 

Schładzanie kosmetyków 

Chłodny balsam lub krem po nałożeniu na skórę znieczula ją. Przyniesie to ulgę, zwłaszcza gdy świąd jest bardzo nasilony.

Kąpiel lecznicza stosowana raz dziennie

Warto też pamiętać o kąpielach leczniczych. Dziecko z AZS powinno odbywać taką kąpiel raz dziennie. Woda zmiękcza skórę, dzięki czemu lepiej wchłaniane są kosmetyki, które mają za zadanie natłuścić skórę naszych pociech. 

Do takiej kąpieli powinno się używać wspomnianych przez nas wcześniej kosmetyków zawierających emolienty – np. naszego żelu pod prysznic z serii OHJO Baby. Mogą to być również różne olejki, żele i kostki myjące, które natłuszczają skórę. Takie kąpiele trwają zazwyczaj od 3 do 5 minut. Maksymalna temperatura wody powinna osiągać 30°C, ponieważ wyższa może nasilić swędzenie. 

Regularne natłuszczanie

Przy takiej chorobie, jaką jest AZS, uszkodzony jest płaszcz lipidowy skóry. Natłuszczanie skóry dziecka z tym schorzeniem jest niezbędne, aby zapobiec „uciekaniu” wody z naskórka. 

Nałożenie kremu tuż po delikatnym osuszeniu skóry

Ważne jest, aby u dziecka nałożyć krem/balsam na skórę, po naprawdę delikatnym jej osuszeniu. Robimy to, przykładając ręcznik delikatnie do ciała malucha.

Czyste dłonie dziecka, krótkie paznokcie

 Przy zaostrzeniu się choroby świąd jest naprawdę bardzo dokuczliwy. Dziecko nie zdaje sobie sprawy z tego, czym może skutkować drapanie się w zaczerwienionym i uszkodzonym miejscu. Wdać może się infekcja z bakterii obecnych na rączkach i paznokciach dzieci. 

Z tego powodu bardzo ważne jest mycie rąk dziecka (od kilku do kilkunastu razy dziennie), a także regularne obcinanie paznokci. Możemy dzięki temu zapobiec tworzeniu się infekcji. Dłonie należy myć delikatnymi kosmetykami naturalnymi, można używać do tego np. Delikatny szampon i żel do kąpieli 2w1 na bazie BIO oślego mleka od 1 dnia życia.

Chronienie skóry przed mrozem i wiatrem

Zarówno mrozy, jak i zimne powietrze bardzo szkodzą skórze atopowej. Pod wpływem tych czynników objawia się spora utrata wilgotności skóry, może też pojawić się silne swędzenie spowodowane nagłą zmianą temperatury. Polecamy, aby rodzice smarowali twarze swoich maluchów cienką warstwą tłustego kremu ochronnego

Oliwka czy balsam nawilżający do kąpieli dziecka?
Jak chronić skórę dziecka zimą?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij Ostatnio przeglądane
Zamknij
Zamknij
Kategorie