fbpx

Jak chronić skórę dziecka zimą?

Skóra niemowlaka jest dużo delikatniejsza niż nasza -przez lata nasz naskórek przywykł do panującej w kraju pogody, zmian temperatur, nauczyliśmy się dbać o nią za pomocą kosmetyków. Dzieci, które niedawno przyszły na świat dopiero przyzwyczajają się do panującej atmosfery, powietrza, zmian temperatur, tkanin, które okrywają ich ciała.

Z tych wszystkich czynników najwięcej szkody mogą przysporzyć zmiany temperatur, zwłaszcza zimą. W domu ciepło i często sucho (od kaloryferów), a na zewnątrz zimno, mroźno lub mokro. Jak zadbać o skórę naszej pociechy w tym okresie ?

Poniżej zebraliśmy kilka pomysłów !

Dlaczego dzieci gorzej znoszą niskie temperatury ?

Głównym powodem, dla którego skóra dziecka gorzej znosi niskie temperatury, jest to, że jest ona dużo cieńsza niż nasza. Mechanizmy, które odpowiadają za jej ochronę, są dużo gorzej rozwinięte niż mechanizmy osób dorosłych.

Małe dzieci mają problem z regulacją temperatury ciała, ich skóra jest słabiej unaczyniona, a aktywność gruczołów łojowych jeszcze nie w pełni rozwinięta. Zmiany temperatury, których doświadcza skóra dziecka, naraża ją na podrażnienia, odmrożenia, wysuszenie czy mocne promienie słoneczne odbite od śniegu. Musi też poradzić sobie z utratą wody i ciepła.

Jak utrzymać skórę dziecka w dobrej kondycji zimą?

Być może zabrzmi to jak wyzwanie, ale musimy dbać o to, w jakich warunkach dziecko funkcjonuje i odpowiednio do panującej temperatury ubierać je, przyzwyczajać również do chłodniejszej aury, ale nie hartować na siłę, nie przegrzewać. Warto słuchać dziecka, kiedy jest starsze, oraz kontrolować na spacerze czy zbytnio się nie poci lub czy nie jest zziębnięte. Inaczej należy ubierać dzieci, które podróżują w wózku, a inaczej takie, które już samodzielnie spacerują lub uciekają ;)

Poniżej kilka rad, jakie warto zastosować:

  • Wietrz mieszkanie regularnie i staraj się utrzymać prawidłowe nawilżenie pomieszczeń (w zależności od panującej temperatury 40-60%)
  • Nie przegrzewaj dziecka! Jeśli będziesz zbyt ciepło ubierać dziecko, może dojść do odparzeń, podrażnień.
  • Zwracaj uwagę na skład ubrań, w jakie ubierasz malucha. Sztuczne tkaniny nie „oddychają”, co nie pomaga zimą.
  • Nie zasłaniaj ust i nosa dziecka podczas spacerów. Powietrze będzie się skraplać i może to spowodować odmrożenia w tych okolicach.
  • Stosuj bezpieczne, dobrej jakości -najlepiej naturalne kosmetyki do pielęgnacji.
  • Nawilżaj skórę twarzy przed każdym wyjściem z domu.

Jakich kosmetyków używać?

Kosmetyki dla dzieci, które warto stosować zimą, powinny odbudowywać warstwę lipidową i tworzyć warstwę ochronną na skórze, chronić przed utratą wody. Warto, aby zawierały takie składniki jak: ceramidy, oleje roślinne, masło shea, witaminy (A, E), nutraceutyki i emolienty.

Nie należy wybierać produktów, które nie są naturalne. Takie kosmetyki mogą wydawać się świetne (działa tu marketing i cena, jaką widzimy na półkach sklepowych), ale mogą wyrządzić więcej złego niż dobrego. Wiele ze składników może okazać się uczulające dla delikatnej skóry dziecka, dlatego jeśli szukasz idealnego produktu, zwróć uwagę, czy producent podaje zawartość naturalnych składników. Warto wybierać produkty opisane jako anti -pollution, czyli tworzące barierę dla smogu.

Żeby była jasność, nie musisz kupować na zimę innego kremu niż ten, którego używałaś latem -dobry krem dla dziecka powinien mieć skład, który chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, zarówno szkodliwymi promieniami słonecznymi, jak i temperaturą panującą na zewnątrz.

Jak dbać o atopową skórę u dziecka?
Zalety stosowania mleka oślego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamknij Mój koszyk
Zamknij Lista życzeń
Zamknij Ostatnio przeglądane
Zamknij
Zamknij
Kategorie