Menu
Szukaj
Koszyk

Czym są prebiotyki?

 

Substancja ta jest znana powszechnie od niedawna – kiedy jako społeczeństwo zaczęliśmy być bardziej świadomi korzystnego wpływu naturalnych kosmetyków na naszą skórę. Oczywiście prebiotyki nie pojawiły się ot, tak. Były obecne od zawsze, ale konsument nie znał ich właściwości, występowania.

Teraz sporo z nas jako świadomi użytkownicy naturalnych produktów, czytamy i rozumiemy składy – znamy ich zastosowanie i wiemy, za co są odpowiedzialne. Prebiotyk to składnik pożywienia, który nie zostaje przyswojony ani na etapie trawienia w żołądku, ani w jelicie cienkim. Jest to błonnik roślinny, którego włókna nie poddają się działaniu enzymów trawiennych. Dopiero na etapie trawienia w jelicie grubym ulegają procesowi fermentacji.

Gdzie znajdziemy prebiotyki ? Nie trzeba szukać daleko, ponieważ w każdym mieszkaniu znajdziemy takie produkty jak cykoria, cebula, pomidory czy banany. Tam kryją się te drogocenne substancje! Oprócz działania wewnętrznego można wykorzystać je między innymi do wzbogacenia składu kosmetyków. Ponieważ prebiotyki występują naturalnie, ich pozyskiwanie nie jest utrudnione.

  • dodano: 23-04-2024

Przejdź do wpisu

 

Prebiotyki w kosmetykach naturalnych OHJO

Nasze kosmetyki to bogate składy – czemu bogate? Ponieważ mają listę wielu aktywnych składników – między innymi PREBIOTYKÓW. Jakie zatem prebiotyki znajdziecie w naszych kosmetykach?

INULINA (Cukier z cykorii lub topinamburu)

Naturalny prebiotyk, wzmacniający i odbudowujący mikroflorę bakteryjną skóry, oraz chroniący przed namnażaniem się złych, szkodliwych bakterii. Dzięki temu wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, chroniącą przed czynnikami zewnętrznymi, szkodliwymi i promieniowaniem UV.

KSYLITOL (Pozyskiwany z kory brzozy)

Występujący naturalnie w wielu owocach. Wpływa korzystnie na prawidłową mikroflorę skóry, pobudzając jej rozwój. Tym samym poprawia i odbudowuje funkcje ochronne skóry, tworząc pierwszą linię obrony przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Zaliczany do humekantów, czyli substancji silnie wiążących wodę. Zmniejsza przez to naskórkową utratę wody.

A co różni prebiotyki od probiotyków?

Na pierwszy rzut oka nazwy są do siebie bardzo podobne i może to być mylące dla ludzi, którzy od zawsze słyszą tylko o probiotykach (zazwyczaj kiedy muszą przyjmować je równolegle z przyjmowanym antybiotykiem).

Probiotyki to przeciwwaga dla bakterii chorobotwórczych, wirusów czy grzybów – są to tzw. dobre bakterie, które zapewniają prawidłową florę bakteryjną jelit i podnoszą odporność człowieka, zaś prebiotyki to składniki pożywienia, które nie zostają przyswojone w procesie trawienia. Prebiotyki chronią organizm przed rozwojem bakterii chorobotwórczych.

Naturalnie występują w przewodzie pokarmowym, jamie ustnej i na skórze, a u kobiet również w pochwie. Mamy nadzieję, że nieco rozjaśniliśmy temat prebiotyków i różnicy między nimi a probiotykami ! 😊

 
Zaloguj przez Google
lub
Zaloguj przez Google
lub