Kosmetyki naturalne to termin, który w ostatnich latach stał się bardzo popularny w świecie pielęgnacji i urody. Ale co to dokładnie znaczy, że kosmetyk jest określany jako “naturalny”? Czym się różni od innych kosmetyków i dlaczego tak wiele osób zwraca na nie uwagę?
- dodano: 23-04-2024
Kosmetyki naturalne - jaka jest definicja?
O kosmetykach naturalnych mówimy wtedy, gdy są wytwarzane głównie z surowców pochodzenia naturalnego: roślinnych, mineralnych, odzwierzęcych (mleko, miód). Kosmetyki naturalne często są uznawane za bezpieczniejsze i bardziej przyjazne dla skóry, ze względu na ich skład oraz ograniczone stosowanie substancji syntetycznych.*
W składzie kosmetyków naturalnych można znaleźć składniki takie jak oleje roślinne, ekstrakty z ziół, mleko krowie, ośle mleko, miód, propolis oraz wiele innych naturalnych substancji.
* W kosmetykach naturalnych dopuszcza się stosowanie syntetycznych zapachów, które zostały przebadane i są zgodne z certyfikacją. Wynika to z faktu, że naturalne zapachy mogą wywoływać alergie i nie są zalecane do stosowania przez kobiety w ciąży i dzieci.
Kiedy mówimy, że kosmetyk jest naturalny?
Istnieje pewna niejasność w terminie “kosmetyk naturalny”, ponieważ nie ma jednolitej definicji kosmetyków naturalnych na poziomie międzynarodowym. Pomysł stworzenia produktów opierających się na naturalnych składnikach powstał w 1996 roku. Wówczas powołano do życia stowarzyszenie działające przy Komitecie Zdrowia Publicznego Rady Europy: Komitet Ekspertów Produktów Kosmetycznych. To właśnie ono wprowadziło wytyczne:
Kosmetyk naturalny to produkt, który ma upiększać i pielęgnować za pomocą substancji naturalnych, przyjazny dla skóry i środowiska, sprzyjający zdrowiu, wspierający samoregulację organizmu i wspomagający przez długi czas utrzymywanie naturalnej urody i harmonijny rozwój ciała i ducha, a otrzymywany jest ze składników pochodzenia naturalnego (roślinnego, zwierzęcego, mineralnego), uzyskanych metodami fizycznymi (np. tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, destylacja, suszenie itp.), mikrobiologicznymi lub enzymatycznymi.
Duża liczba produktów określanych jako naturalne może budzić wśród konsumentów dezorientację. Szukając kosmetyków naturalnych spotkamy się z różnymi etykietami wskazującymi na taki właśnie charakter.